Walentynki po hiszpańsku

Walentynki po hiszpańsku

Walentynki w Hiszpanii

W Hiszpanii walentynki są obchodzone 14 lutego. Święto to nazywane jest tam El Día de San Valentín, w skrócie San Valentín, czyli Dzień Świętego Walentego. Podobnie, jak w Polsce, tego dnia restauracje przeżywają istne oblężenie, ponieważ Hiszpanie wraz ze swoimi drugimi połówkami, rezerwują miejsca, aby zjeść uroczystą kolację lub też deser podany z przepyszną, hiszpańską kawą. Walentynki w Hiszpanii są także świetną okazją do tego, aby dać swojej ukochanej lub też ukochanemu prezent, który staje się symbolem miłości i pamięci o drugiej osobie.

Niewątpliwie, walentynki w Hiszpanii różnią się nieco od tych, które organizowane i celebrowane są w innych częściach świata. Przede wszystkim dlatego, że lutowe święto mocno spopularyzowało się w tym kraju dopiero od połowy XX wieku, za sprawą akcji promocyjnej organizowanej przez sieć domów towarowych Galerías Preciados. W galeriach tych pojawiało się wiele reklam nakłaniających Hiszpanów do zakupu upominków i hucznego obchodzenia dnia 14 lutego.

Ponadto, w różnych regionach Hiszpanii święto zakochanych obchodzone jest również w innym dniu i nawiązuje do lokalnych tradycji i obrzędów.

Walentynki - tradycje hiszpańskie

W Katalonii walentynki obchodzone są nie tylko 14 lutego, ale również w inny dzień, czyli 24 kwietnia. Cały region obchodzi wtedy La Diada de Sant Jordi, czyli Dzień Świętego Jerzego, który jest patronem Katalonii. Data ta bardzo często jest kojarzona z typowymi, katalońskimi walentynkami, ponieważ zgodnie z tradycją, mężczyźni obdarowują kobiety pięknymi, czerwonymi różami, które można znaleźć w ten dzień w każdym zakątku Barcelony. Kobiety natomiast obdarowują swoich mężczyzn ich ulubionymi książkami. Jest to jednak prawdziwe święto miłości, które nawiązuje swoją tradycją do legendy o Świętym Jerzym. Patron miał zabić smoka, ratując tym samym swoją ukochaną przed śmiercią.

W Walencji natomiast, walentynki obchodzone są oprócz 14 lutego również 9 października i nazywane są Día de la Comunidad Valenciana (Dzień Wspólnoty Walenckiej) oraz Sant Dionís - Dzień Świętego Dionizego. Święty Dionizy jest uważany za patrona walenckich zakochanych. Mężczyźni w tym dniu dają swoim kobietom marcepanowe słodkości. Słodycze o różnych kształtach i kolorach są odwzorowaniem owoców i warzyw z danego regionu. Cukierki te zazwyczaj są pakowane w tradycyjne, ozdobne chusty, które nazywane są w Walencji La Mocadorà.

Hiszpanie bardzo hucznie obchodzą święto zakochanych. Przede wszystkim jest ono organizowane 14 lutego i nawiązuje do zagranicznej tradycji, popularnej również w Polsce. Oprócz tego w wielu regionach Hiszpanii święto zakochanych jest również celebrowane w innych dniach. Katalońskie walentynki przypadają na dzień 23 kwietnia, natomiast święto zakochanych w Walencji obchodzone jest także 9 października. Podczas obu tych świąt zarówno mężczyźni, jak i kobiety obdarowują się drobnymi oraz związanymi z regionalną tradycją, upominkami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl