Jak Hiszpanie obchodzą Wielkanoc?

Jak Hiszpanie obchodzą Wielkanoc?

Wielkanoc jest jednym z najważniejszych Świąt chrześcijańskich w Polsce. Oprócz wymiaru religijnego bardzo dużą uwagę w naszym kraju przykłada się do tradycji rodzinnych. Jest to okres malowania pisanek, dekorowania domu jajkami, zającami czy też kolorowymi rysunkami przygotowanymi przez dzieci. Wielkanoc bardzo często kojarzy się również ze spotkaniami z bliskimi. To czas, który można celebrować z rodziną, spożywając uroczyste śniadanie wielkanocne. Warto jednak pamiętać, że Święto to wygląda nieco inaczej w innych krajach, zwłaszcza w Hiszpanii. Jak zatem Hiszpanie obchodzą Wielkanoc? Odpowiadamy poniżej.

Święta Wielkanocne w Hiszpanii

Hiszpanie obchodzą Święta Wielkanocne nieco inaczej niż Polacy. Przede wszystkim nie malują oni pisanek, a także nie chodzą do kościoła ze święconką, mimo że Wielkanoc ma u nich wymiar naprawdę religijny. Semana Santa czyli Wielki Tydzień, inaczej Wielkanoc, jest najważniejszym Świętem na Półwyspie Iberyjskim. Gdy w Polsce w Niedzielę Palmową dopiero przygotowujemy się do Świąt, Hiszpanie rozpoczynają już swoje obchody.

Każdego dnia na ulicy można spotkać procesję, przemierzającą miasto. Jest to najważniejsza tradycja Świąt Wielkanocnych. Procesje organizowane są z bardzo dużym rozmachem po to, aby oddać hołd wierze oraz tradycji. Organizacją procesji w Hiszpanii zajmują się bractwa religijne Cofradías. Są to stowarzyszenia wiernych z długą tradycją, gdyż istniały już w średniowieczu.

Dziedzictwo UNESCO

Co ciekawe, Semana Santa zostało wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO. Atmosfera w trakcie całej tej uroczystości jest bardzo podniosła, a przebieg na tyle spektakularny, że wzbudza zachwyt na całym świecie. Hiszpanie są dosyć wierzącym narodem, jednak bardzo żywiołowym, dlatego Wielki Tydzień jest również czasem pompatycznych i energicznych fiest.

Wielkanoc w Hiszpanii - co jeszcze warto wiedzieć?

Obchody Świąt Wielkanocnych rozpoczynają się w Hiszpanii Domingo de Ramos, czyli Niedzielą Palmową, a kończą Lunes de Pascua, czyli Poniedziałkiem Wielkanocnym. Rano w Niedzielę Palmową ludzie udają się do kościoła z palmami lub też gałązkami oliwnymi, aby zostały one pobłogosławione przez kapłana. Chłopcy noszą proste gałązki, a dziewczęta ozdabiają je wstążkami oraz słodyczami.

Dla Hiszpanów bardzo ważne są także spotkania rodzinne przy suto zastawionym stole. Popularną potrawą jest Torrijas. Jest to chleb, który zanurzany jest w mleku, jajku, następnie smażony i posypany cukrem lub oblany miodem.

Hiszpanie bardzo chętnie przygotowują również potrawę Pestiños. Są to chrupiące, smażone na głębokim tłuszczu placki, które aromatyzowane są dodatkowo pomarańczą, anyżem, cukrem lub miodem.

Wielkanoc jest jednym z najważniejszych Świąt nie tylko w Polsce, ale również w Hiszpanii. Mieszkańcy tego kraju obchodzą ją w nieco inny sposób niż Polacy. Przede wszystkim dużą uwagę skupia się na obrzędach religijnych, procesje odbywają się każdego dnia, przez cały Wielki Tydzień. Następnie Hiszpanie hucznie obchodzą Niedzielę Palmową, ale także Poniedziałek Wielkanocny, spędzając czas z rodziną przy suto zastawionym stole. W trakcie obchodów Świąt Wielkanocnych próżno natomiast szukać na hiszpańskich straganach czy też w sklepach ozdób Wielkanocnych, ponieważ kupowanie jajek, kurczaczków czy też zajączków nie należy do tradycji hiszpańskiej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl