Dzień Kobiet w Hiszpanii oraz w Polsce

Dzień Kobiet w Hiszpanii oraz w Polsce

Dzień Kobiet to święto, które obchodzone jest 8 marca od 1910 roku w wielu krajach na całym świecie, w tym również w Polsce oraz Hiszpanii. Należy jednak podkreślić, że w obu tych państwach dzień ten ma nieco inny wymiar. Jakie są zatem różnice pomiędzy Międzynarodowym Dniem Kobiet w Polsce i w Hiszpanii? Zachęcamy do lektury.

Międzynarodowy Dzień Kobiet

Międzynarodowy Dzień Kobiet to święto obchodzone 8 marca już od bardzo wielu dekad. W Polsce, a także w innych krajach jest to dzień, który celebrowany jest zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Panowie bardzo często obdarowują swoje ukochane, ale także mamy, babcie, ciocie, koleżanki z pracy symbolicznymi kwiatami, czekoladkami lub też składają im życzenia wszelkiej radości oraz pomyślności. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze tak było. Początki powstania tego święta wiązały się z głoszeniem radykalnych haseł oraz postulatów, gdyż sytuacja kobiet na początku XX wieku wymagała przedsięwzięcia bardzo zdecydowanych, a także często ekstremalnych środków.

Obchody tego święta narodziły się zatem w ramach ruchu robotniczego oraz ruchu na rzecz równouprawnienia płci. Z biegiem lat, gdy sytuacja oraz status kobiet na świecie nieco się unormowały, święto to przybrało inny kształt. Obecnie w Polsce Dzień Kobiet obchodzony jest jako forma symbolicznego docenienia obecności kobiet w życiu mężczyzn. Czekoladkami czy kwiatami obdarowują nie tylko dorośli panowie swoje ukochane, ale również synowie swoje matki czy też koledzy - koleżanki w szkole i pracy.

Dzień Kobiet w Hiszpanii

8 marca jest w Hiszpanii bardzo ważnym dniem. Każdego roku w Międzynarodowy Dzień Kobiet na ulice w całej Hiszpanii wychodzą tysiące ludzi, przede wszystkim kobiet, które domagają się równości pomiędzy mężczyznami i kobietami. W tym właśnie dniu we wszystkich miastach oraz miasteczkach, a nawet w hiszpańskich wsiach, organizowane są różne manifestacje, konferencje, debaty, wystawy czy koncerty. Do akcji włączają się władze, organizacje czy też partie polityczne. Dzień ten jest przygotowywany z bardzo wielkim rozmachem.

Wiele organizacji kobiecych w Hiszpanii uważa, że tego typu mobilizacja na ulicach nadal jest niezbędna. Ponadto, członkowie tych organizacji głoszą, że istotnym aspektem Międzynarodowego Dnia Kobiet jest głoszenie postulatów feminizmu, które powinny być traktowane priorytetowo w obliczu aktualnej sytuacji społecznej, panującej w całej Hiszpanii. W wielu krajach hiszpańskich kobiety nadal muszą walczyć o swoje prawa, a także o równouprawnienie.

Dzień Kobiet obchodzony jest w wielu krajach na całym świecie 8 marca, w tym także w Hiszpanii oraz w Polsce. To, co należy jednak podkreślić, to fakt, że celebrowanie tego dnia znacznie różni się w obu tych krajach. W Polsce jest to symboliczny dzień, w którym panowie doceniają otaczające ich na co dzień kobiety, obdarowując je kwiatami czy też czekoladkami. W Hiszpanii natomiast jest to świetna okazja, aby wyjść na ulice i zamanifestować postulaty feminizmu, a także równouprawnienia kobiet i mężczyzn. W Dniu Kobiet organizowane są w tym kraju różne debaty, konferencje, wystawy na rzecz równouprawnienia. W przedsięwzięcia te angażują się nie tylko mieszkańcy Hiszpanii, ale także władze i partie polityczne.

Z okazji Dnia Kobiet w Los Vinos & Cafe mamy specjalną promocję - 2+1 gratis przy zakupie dowolnej kawy 250g. Prezent w postaci hiszpańskiej kawy z pewnością będzie miłą niespodzianką. Zapraszamy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl