Oliwa z oliwek, dar natury, stanowi kluczowy składnik diety śródziemnomorskiej, znanego modelu zdrowego żywienia, popularnego również w Polsce, który przynosi liczne korzyści dla naszego zdrowia. Jak dokładnie powstaje ten cenny sok, który dodaje się do sałatek, duszonych potraw i deserów? Proces tworzenia oliwy z oliwek jest równie fascynujący, co produkt końcowy, łączy tradycję z nowoczesną technologią. Zachęcamy do lektury artykułu!
Hiszpańska oliwa z oliwek
Hiszpańska oliwa z oliwek cieszy się uznaniem koneserów tego pysznego dodatku do dań na całym świecie. Nic dziwnego, gdyż Hiszpania jest największym producentem oliwy z oliwek, dostarczając ponad połowę globalnej produkcji. Do jednej z najpopularniejszych oliw zalicza się tutaj oliwę z oliwek odmiany Arbequina. Wśród aromatów świeżo skoszonej trawy, można w niej wyczuć także nuty owoców, np. jabłek oraz migdałów. Na uwagę zasługuje także odmiana Picual. Jest ona najczęściej uprawianą odmianą w Hiszpanii, szczególnie w Andaluzji, zawiera wyraźne nuty trawy, ziół i owoców, przez co ma wyrazisty smak i aromat. W naszej ofercie właśnie ta oliwa marki O-MED zasługuje na szczególną uwagę.
Oba rodzaje oliwy można zakupić w naszym sklepie Los Vinos & Cafe. Naszym klientom polecamy również hiszpański kupaż z odmian takich jak: Vera i Verdal oraz jednoodmianową oliwę Corbella czy Hojiblanca. Są idealne do wielu dań, w tym do deserów (np. do lodów) lub można je również wręczyć komuś w ramach prezentu i tutaj polecamy gotowe zestawy w eleganckich opakowaniach.
Oliwa z oliwek - proces produkcji
Produktem o najlepszych właściwościach jest hiszpańska oliwa z oliwek extra virgin. To najwyższa kategoria jakości oliwy z oliwek. Oznacza, że jest ona tłoczona na zimno (temperatura poniżej 27°C), jest nierafinowana (nie przeszła procesów chemicznych ani termicznych), a jej poziom kwasowości nie przekracza 0,8%. Wyróżnia się doskonałym smakiem i aromatem. Oliwy z naszej oferty mają kwasowość w przedziale od 0,1 do 0,22.
Proces produkcji takiej oliwy dzieli się na kilka etapów.
Zebranie owoców
Zbiór owoców jest jednym z najważniejszych etapów produkcji oliwy z oliwek. Czas i metoda zbioru mają bezpośredni wpływ na jakość finalnego produktu. Zazwyczaj zbiór rozpoczyna się w listopadzie i trwa do stycznia, a idealnym momentem jest, kiedy owoce są dojrzałe, ale nie przekroczyły jeszcze szczytu dojrzałości. Oliwki są zbierane ręcznie lub za pomocą specjalnych urządzeń, które wykorzystuje się do delikatnego potrząsania drzewem. Oliwki spadają na specjalnie rozłożone siatki. W naszej ofercie znajdziecie także oliwy pochodzące ze wczesnych zbiorów, tj. z października, gdzie ważnym etapem produkcji jest już sam czas od zbiorów do miażdżenia w młynie, który nie przekracza 4 godzin.
Proces tłoczenia
Zbierane oliwki są następnie przekazywane do młyna, gdzie są myte i miażdżone - zarówno pestki, jak i miąższ - tworząc pulpę. Pulpa ta jest poddawana procesowi tłoczenia na zimno. Jak już wcześniej wspomniane zostało, w przypadku najlepszej i najszlachetniejszej oliwy z oliwek extra virgin temperatura musi wynosić poniżej 27 stopni Celsjusza. Dzięki czemu zachowuje ona wszystkie składniki odżywcze i aromaty. Na tym etapie hiszpańska oliwa z oliwek zaczyna nabierać swojego charakterystycznego smaku.
Dekantacja i filtracja
Oliwa z tłoczenia zawiera wodę, cząsteczki miąższu oraz drobne kawałki pestek. Musi ona zatem przejść proces dekantacji oraz oddzielenia jej od innych składników za pomocą odwirowywania. Po odwirowaniu, oliwa jest jeszcze filtrowana, aby usunąć ostatnie, niewielkie cząsteczki i zapewnić jej klarowność.
Pakowanie
Ostatecznie, hiszpańska oliwa z oliwek extra virgin jest przechowywana w stalowych, nierdzewnych zbiornikach. Gdy natomiast poziom oliwy się obniża, zostaje wpuszczony do wnętrz zbiornika azot, by zapobiec utlenianiu się. Następnie, oliwa jest butelkowana w ciemne szkło lub szkło z filtrem UV, które chroni ją przed światłem, jednym z głównych czynników przyspieszających jej starzenie się.
Podsumowanie
Hiszpańska oliwa z oliwek extra virgin to produkt, który powstaje w wyniku wieloetapowego procesu. Rozpoczyna się od zebrania dojrzałych oliwek, które następnie są myte, miażdżone i poddawane tłoczeniu na zimno, aby zachować maksymalną ilość składników odżywczych i aromatów. Po tłoczeniu, oliwa przechodzi przez proces dekantacji i filtracji. Usuwane są z niej wszelkie niepożądane cząstki. W końcowym etapie produkcji jest przechowywana pod azotem w stalowych zbiornikach, a następnie, gdy ma trafić do sprzedaży, wlewana do ciemnych butelek, aby nie doszło do procesu utleniania się produktu. W ten sposób wyprodukowana oliwa jest smaczna, aromatyczna, idealna do wielu dań i sałatek.